Aktualności

Fabryka Volkswagena we Wrześni

« wróć

W czwartek, 21 listopada 2019 roku mieliśmy przyjemność odwiedzić fabrykę Volkswagena we Wrześni, w której produkowany jest jeden z modeli VW - Crafter. Fabryka ta została otwarta w 2016 roku, po 2 latach budowy. To bardzo krótki okres jak na tak olbrzymią przestrzeń. Sama hala produkcyjna ma długość 1 km.

Po przekroczeniu drzwi zakładu, studentów powitał przewodnik wycieczki - Pan Maciej, wieloletni pracownik firmy VW, który opowiedział jak przebiega proces produkcji. Dzięki Niemu dowiedzieliśmy się, że w fabryce stosuje się system Just In Time. Oznacza to, że zakład nie posiada przestrzeni magazynowych, co znacznie ogranicza koszty jego utrzymania. Każda potrzebna część do danego procesu produkcji, dostarczana jest w ściśle określonym czasie.

Samochody produkowane we Wrześni, produkowane są według konkretnego zamówienia klienta - nie na zapas - każdy z nich ma już swojego nabywcę. Produkowanych jest tu kilka wersji modelu Crafter - z drzwiami przesuwnymi, z oknami lub bez. Produkcja jednego samochodu trwa od 18 do 20 godzin.

Na hali produkcyjnej członkowie Koła Naukowego mieli okazję zobaczyć jak przebiega proces produkcji, do której w dużej mierze wykorzystuje się roboty. Wysoki stopień automatyzacji widoczny był wszędzie. Na każdym stanowisku sekwencyjnym zamontowany jest monitor pokazujący czy na danym etapie nie wykryto błędu. Udało Nam się dowiedzieć, że Volkswagen planuje zwiększenie stopnia automatyzacji.

Fabryka we Wrześni na wszystkich wywarła ogromne wrażenie.

 

Źródło: https://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36001,20881334,fabryka-volkswagena-pod-wrzesnia-otwarta-to-najwieksza-zagraniczna.html